KID’S EXPO
KID’S EXPO
31.05.2018 - 03.06.2018
Expoziţie-festival internaţională de mărfuri şi servicii pentru copii şi viitoarele mame, ediţia a VIII-a
Până la începerea expoziției au rămas zile: 165
(CIE "MOLDEXPO" SA)

PROGRAMUL

Expoziţiei-festival internaţionalede mărfuri şi servicii pentru copii şi viitoarele mame,

ediţia a VII-a

1-4 iunie 2017

 

 

Locație: C.I.E. „Moldexpo”, pavilionul central, spaţiul expozițional exterior din fața pavilionului central.
Organizator: Centrul Internaţional de Expoziţii „Moldexpo” S.A.

Suport oficial: Ministerul Educației al Republicii Moldova

Ministerul Culturii al Republicii Moldova

Ministerul Muncii, Protecţiei Sociale şi Familiei al Republicii Moldova

Parteneri: Pretura sectorului Buiucani

Centrul Republican pentru Copii şi TineretArtico”

 

Ziua 1, 1.06.2017

10:00-18:00

Program expoziţie

Scena

10.30-11.00

Ansamblul de dansuri “Picături muzicale”

Conducător artistic: Iulia Sandu

11.00-11.30

InaugurareaExpoziţiei-festival internaţionale “Kid’s Expo”

11.30-14.00

Program artistic

Organizator: Pretura sectorului Buiucani

14.00-14.30

Teatrul de păpuși Spirits, Povestea lui Donici

Organizator: Centrul de creație din Strășeni

14.30-15.30

Ansamblul vocal “Solo” CEE “Lăstărel”

Conducător: Marina Grumeza

15.30 – 16.30

Ansamblul de dansuri “Twist MM”

Conducător: Alina Munteanu

Spaţiul exterior

10:00-18:00

Ne jucăm în Moldopoly la KID'S EXPO

Organizator: Modopoly Club

 

Picnic “Copiii invită părinții”

Organizator: OM, E-Sanatate

13.00 – 13.30

Tort gratis de la patiseria Dulcinella pentru toți copiii

Pavilionul central

11:00-12.00

Master-class: Provocări culinare

  • Tartine gustoase (la micul dejun)

Organizator: OM, E-sanatate, Fundația BITONIC

13:00-15:00

Forum “Părinții întreabă – medicii răspund”

- Trecem ușor și fără griji de perioada colicilor;
- Igiena intimă - între mituri și realitate;
- Accidentele casnice și arsurile solare: cum le tratăm;
- Alăptarea naturală și beneficiile ei. Cum scăpăm de fricile legate de ea cu Dorina Rotaru, medic neonatolog
- Otita medie acută la copii, medic ORL - Ofelia Ivasi

Organizator: ODORAȘ

13.00-14:00

Master-class: Provocări culinare

  • Lunch box

Organizator: OM, E-Sanatate, Fundația BITONIC

15.00-16.00

 

Master-class: Provocări culinare

  • Canapeuri distractive

Organizator: OM, E-Sanatate, Fundația BITONIC

Camera Cunoștințelor

11:00-11:30

Atelier de creație pentru copii «Hârtia fermecată»

Organizator: centrul de dezvoltare pentru copii SmartStart

13:00-13:30

Experimente interesante pentru copii

Organizator: centrul de dezvoltare pentru copii SmartStart

13:30-14:00

Atelier de creație pentru copii - obiect suspemdat din aluat sărat «Păsărica»

Organizator: centrul de dezvoltare pentru copii SmartStart

14:00-14:30           

Atelier de creație pentru copii «Marionete din carton «Istoria Egiptului Antic»

Organizator: centrul de dezvoltare pentru copii SmartStart

15:00-16:00

Seminar: Mami, poți și tu. De la mămici active pentru mamici dornice de propia afacere.

Organizator : Lilia Ojovan

ZiuaII, 2.06.2017

10:00-18:00

Program expoziţie

Scena

10.00-11.00

 

 

Ansamblul de dansuri Curcubeul Vesel

Conducător artistic: Maria Cucoș

Ansamblul de dansuri “Picături muzicale”

Conducător artistic: Iulia Sandu

Ansamblul de dansuri Angeles dance

11.00-11.40

Studioul folcloric „Iedera”

Conducător artistic: Elena Osoianu

 

Ansamblul de dans stilizat „Irida”

Conducător artistic: Ana Zabalotnaia

 

Ansamblul de estradă „Picături muzicale”

Conducător artistic: Iulia Sandu

 

Echipa Box „Ring”

Antrenor: Dumitru Uzun

 

Kung Fu „Choy Li Fat”

Antrenor: Ion Colesnic

11.40-12.40

Școala de artă A. Stârcea

Profesor: Julia Mandrescu

12.40 – 13.20

Școala de artă V.Poleacov

Profesor: Lilia Banari

13.20 – 14.00

Liceul republican de muzică S. Rahmaninov.

Profesori: Ludmila Haritonova, Tatiana Malițeva, Svetlana Jeleascova

14.00 - 14.20

Program artistic: 3 dansuri

Organizator: Smily Band

14.20 - 16.00

Program artistic: dansuri, cântece

Organizator: Centrul de creație din Ocnița

16.00 - 17.00

Ansamblul de dans “Floarea soarelui”

Conducător: Maria Grosu

17.00 – 17.30

Ansamblul vocal «Steluțele»

Conducător: Inga Maevscaia

17.30 - 18.00

Anastasia Barba canto

Spaţiul exterior

10.00-18.00

Ne jucăm în Moldopoly la KID'S EXPO

Organizator: Modopoly Club

 

Picnic “Copiii invită părinții”

Organizator: OM, E-Sanatate

Zona Forum, pavilionul central

11:00-12.00

Master-class: Provocări culinare

  • Tartine gustoase (la micul dejun)

Organizator: OM, E-Sanatate, Fundația BITONIC

13:00-15:00

Forumul “Părinții întreabă – medicii răspund”

- Monitorizarea sănătății în familie. Cele mai necesare echipamente;
- Protecție și îngrijire intimă în toate perioadele vieții femeii;
- Farmacia de vacanță. Ce nu trebuie să lipsească din trusa medicală;
- Primul ajutor în cazul bolilor diareice la copii

Organizator: ODORAȘ

13.00-14:00

Master-class: Provocări culinare

  • Lunch box

Organizator: OM, E-Sanatate, Fundația BITONIC

15.00-16.00

 

Master-class: Provocări culinare

  • Canapeuri distractive

Organizator: OM, E-Sanatate, Fundația BITONIC

Camera Cunoștințelor

10.30-11:00

Atelier de creație pentru copii - tehnica Tinker din șervețele

Organizator: centrul de dezvoltare pentru copii SmartStart

11.00-13.00

Robototehnica

 

13:00-13:30

Experimente interesante pentru copii

Organizator: centrul de dezvoltare pentru copii SmartStart

13:30-14:00

Atelier de creație pentru copii - obiect suspemdat din aluat sărat «Pisicelul»

Organizator: centrul de dezvoltare pentru copii SmartStart

15:00-15:30

Atelier de creație pentru copii «Marionete din carton «Pinocchio»

Organizator: centrul de dezvoltare pentru copii SmartStart

Ziua III, 3.06.2017

10:00-18:00

Program expoziţie

Scena

11.00-11.30

 

Passion Dance Școală de dansuri

Conducător artistic: Valeriu Burlacu

11.30-13.00

Școala de dansuri Irina Pavlovschi”

Conducător: Pavlovschi Irina

13.00-13.40

Ansamblul de dans sportiv „Cris Style”

Conducător artistic: Cristina Coniuc

 

 

Studioul de balet contemporan "Bolero"

Conducător artistic: Lilea Scarlat

 

Echipele de Arte marțiale și Judo „Iscusinţă”

Antrenori: Elena Steri și Stanislav Berecheala

14.00-15.00

Ansamblul vocal “Happy girls” CEE “Lăstărel”

Conducător: Marina Grumeza

15.00-15.30

Clubul de dans sportiv Extra”

Conducător: Iulia Rimscaia

15.30-18.00

Violet dens Studio: 3 dansuri

Conducător artistic: Violeta Bilici

 

Prezentarea balului de vară. Clubul dansului istoric rusesc KRIT

Coregraf-șef: Vitalii Ulier

Spaţiul exterior

10.00-18.00

 

Ne jucăm în Moldopoly la KID'S EXPO

Organizator: Modopoly Club

 

Picnic “Copiii invită părinții”

Organizator: OM, E-Sanatate

Zona Forum, pavilionul central

11:00-12.00

Master-class: Provocări culinare

  • Tartine gustoase (la micul dejun)

Organizator: OM, E-Sanatate, Fundația BITONIC

11.00-13.00

Concursul bebelușilor ce merg de-a bușilea, ediția a IV-a

Organizator: Smart Start

13:00-15:00

Forum “Părinții întreabă – medicii răspund”

- Metode simple și eficiente de a spori lactația;
- Beneficiile apei de mare și modalitățile de utilizare pentru sănătatea familiei, întregul an;

Organizator: ODORAȘ

13.00-14:00

Master-class: Provocări culinare

  • Lunch box

Organizator: OM, E-Sanatate, Fundația BITONIC

15.00-16.00

 

Master-class: Provocări culinare

  • Canapeuri distractive

Organizator: OM, E-Sanatate, Fundația BITONIC

Camera cunoștințelor

10:00-10:30

Atelier de creație pentru copii: ilustrată în 3D

Organizator: Centrul de dezvoltare a copiilor Smart Start

11.30-12.45

Seminar: Securitatea copilului în automobil”

Organizator: Compania Recaro

13:00-13:30

Experimente interesante pentru copii

Organizator: Centrul de dezvoltare a copiilor Smart Start

13.00-15.00

Robototehnica

13:30-14:00

Atelier de creație pentru copii: obiect suspendat din aluat sărat «Peștoșorul»

Organizator: Centrul de dezvoltare a copiilor Smart Start

15:00-15:30

Atelier de creație pentru copii: «Marionete din carton «Dinozaurul»

Organizator: Centrul de dezvoltare a copiilor Smart Start

Ziua IV, 4.06.2017

10:00-18:00

Program expoziţie

 

Scena

10.45-12.45

Parada Cărucioarelor

Organizator: iLady.md

13.00-13.40

Studioul muzical-coral „Lia-Ciocârlia”

Conducător artistic: Luminița Istrati

 

Ansamblul de dansuri moderne „Antares”

Conducător artistic: Angela Tutunaru

 

Studioul de balet „Soarele”

Conducător artistic: Elena Stanislav

13.40 – 14.10

Ansamblul vocal «Неразлучные друзья (Cei mai buni prieteni)»

Conducător artistic: Veronica Petuhova

14.30-18.00

Kid’s Fashion Show

Organizator: Dani.Kristine

 

Spaţiul exterior

10.00-18.00

Ne jucăm în Moldopoly la KID'S EXPO

Organizator: Modopoly Club

 

Picnic “Copiii invită părinții”

Organizator: OM, E-Sanatate

Zona Forum, pavilionul central

10.00-12.30

Seminar gratuit “Bazele alăptării

- Speker: Ludmila Caracalceva, consultant în alăptare

Organizator: Mămica Alăptează

11:00-12.00

Master-class: Provocări culinare

  • Tartine gustoase (la micul dejun)

Organizator: OM, E-Sanatate, Fundația BITONIC

13.00-14:00

Master-class: Provocări culinare

  • Lunch box

Organizator: OM, E-Sanatate, Fundația BITONIC

13:00-15:00

Forum “Părinții întreabă – medicii răspund”

- Primul ajutor în caz de răni și arsuri la adulți și copii.
– Igiena mamei şi a copilului după naştere - cu Jubirca Svetlana, medic obstetrician-ginecolog

Organizator: ODORAȘ

15.00-16.00

 

Master-class: Provocări culinare

  • Canapeuri distractive

Organizator: OM, E-Sanatate, Fundația BITONIC

Camera Cunoștințelor

11:00-11:30

Atelier de creație pentru copii: Confecționăm din farfurii de carton un «Zooparc vesel »

Organizator: Centrul de dezvoltare a copiilor Smart Start

13:00-13:30

Experimente interesante pentru copii

Organizator: Centrul de dezvoltare a copiilor Smart Start

13:30-14:00

Atelier de creație pentru copii: obiectul suspendat din aluat sărat «Bufnicioara»

Organizator: Centrul de dezvoltare a copiilor Smart Start

15:00-15:30

Atelier de creație pentru copii: «Marionete din carton «Broasca țestoasă»

Organizator: Centrul de dezvoltare a copiilor Smart Start

       

 

 

Lilu (Lilia Ojovan) - jurnalistă, blogger și mamă a două fetițe, te invită la un seminar dedicat femeilor, chiar de Ziua Copiilor - 1iunie!
Vino, Joi - 1 Iunie la CIE Moldexpo, să petrecem timpul alături de carismatica Lilu, care ne va inspira şi povesti despre cum să găsim armonia dintre familie şi carieră şi să rămânem în acelaşi timp adevărate femei și mămici împlinite.